8.10. (piątek) – godz. 18.00

Teatr Robotniczy im. Bolesława Barbackiego z Nowego Sącza

BOLEK I ŻABUSIA

Autor: Maria Molenda

Reżyseria: Monika Ślepiak

Obsada: Dorota KACZMARCZYK, Elwira MICHALSKA,  Irena MICHALSKA, Beata SZCZYPUŁA, Iwona ZNAMIROWSKA, Mieczysław FILIPCZYK, Kamil JAKUBOWSKI, Adam KAMIŃSKI, Zbigniew KUKLA, Janusz MICHALIK, Marcin RUCHAŁA.

Przedstawienie „Bolek i Żabusia”, które jest 359. premierą w historii Teatru Robotniczego, inauguruje obchody Jubileuszu Jego 100. Lecia. To próba sportretowania patrona Teatru – Bolesława Barbackiego, przybliżenia odbiorcom mniej pomnikowego a bardziej ludzkiego, osobistego oblicza tej postaci, nawet z jego miłosnymi rozterkami.

Jest rok 1918. Kobiety z „Czytelni kobiet” w Nowym Sączu rozmawiają o wojnie, o trudnościach z nią związanych, o nadziejach na niepodległość i kłopotach aprowizacyjnych. Liczą zebrane finanse i dochodzą do wniosku, że największe wpływy miały ze spektakli organizowanych przez Bolesława. Pojawia się pomysł, żeby wystawić „Żabusię” Gabrieli Zapolskiej, a jej przygotowanie powierzyć Bolkowi Barbackiemu. Próbom towarzyszy splot wielu nieoczekiwanych zdarzeń.

Co z nich wyniknie, dowiemy się oglądając spektakl zrealizowany w konwencji „teatru w teatrze”, którego głównymi sprawczyniami są: skoligacona rodzinnie z Bolesławem Barbackim, długoletnia aktorka i reżyserka Teatru Robotniczego – Monika Ślepiak i dr Maria Molenda – Prezes nowosądeckiej Fundacji Ogrodu Sztuki Dawnej Nomina Rosae, historyk sztuki, pasjonatka kultury i historii ubioru, ale również postaci samego Bolesława Barbackiego.

Za sprawą lekko komediowo-romantycznej, a czasami też sensacyjnej fabuły spektaklu „Bolek i Żabusia” oraz wykreowanych przez aktorów Teatru Robotniczego postaci, przenosimy się w przeszłość, aby śledzić przygotowania do pierwszej premiery Teatru Towarzystwa Dramatycznego w Nowym Sączu, która miała miejsce w sali Sokoła, w dniu 16 kwietnia 1918 roku. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.