4.10. (poniedziałek) – godz. 17.30 i 20.00

Teatr Robotniczy im. Bolesława Barbackiego z Nowego Sącza

MORALNOŚĆ PANI DULSKIEJ

Autor: Gabriela Zapolska

Reżyseria: Janusz Michalik

 

360. premiera Teatru Robotniczego, w reżyserii Janusz Michalika, jest jego powrotem do tematu „dulszczyzny” po prawie 26. latach od poprzedniej realizacji w tym teatrze tragifarsy kołtuńskiej Gabrieli Zapolskiej, ukazującej ludzką głupotę, pazerność, skąpstwo oraz zakłamanie.

Uniwersalna i ponadczasowa opowieść, jej pesymistyczny wydźwięk, nic nie tracą ze swej aktualności, pomimo że sztuka została napisana i wystawiona po raz pierwszy przed stu piętnastu laty.  Jej akcja toczy się w mieszkaniu Dulskich we Lwowie. Poznajemy Państwa Dulskich oraz ich trójkę dzieci – dwie córki i syna Zbyszka, który romansuje ze służącą Hanką, na co Pani Dulska przymyka oko. Uważa ona, że „na to mamy cztery ściany i sufit, aby brudy swoje prać w domu i aby nikt o nich nie wiedział”. Niespodziewanie Hanka zachodzi w ciążę. Zbyszko Dulski, przez moment zbuntowany przeciw kołtuństwu rodziny, chętnie wycofuje się jednak z afery, pozostawiając matce „załatwienie sprawy”.

Tytułową Dulską w najnowszej premierze kreuje Monika Zagórowska, która w 1995 r. zagrała  w „Moralności…” postać jej córki Meli.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.