Teatr KWADRAT w Warszawie

 

Seymour Blicker

NIE KSIĄŻKA ZDOBI CZŁOWIEKA

(Never Judge a Book By Its Cover)

Przekład – Boguława Plusz-Góral

Reżyseria – Giovanny CASTELLANOS

Asystent reżysera – Andrzej NEJMAN

Scenografia – Wojciech STEFANIAK

Kostiumy – Agnieszka FANKEL

Producent – Damian KINDERMAN

Osoby:

Sherman Mayfair – Andrzej NEJMAN
Matt Belvedere – Paweł MAŁASZYŃSKI
Maggie Sweet – Olga KALICKA
Nancy – Elżbieta ROMANOWSKA
Pokojówka – Lucyna MALEC

Jak wejść na szczyt w świecie zdominowanym przez media, gdy nie ma się cech prawdziwego celebryty? Sherman Mayfair, pisarz – panikarz, lat 40, właśnie wydał książkę i marzy o tym, by odnieść wielki sukces. Jednak nieśmiałość i całkowity brak wiary w siebie paraliżują go do tego stopnia, że sama myśl o udzieleniu wywiadu przyprawia o rozstrój żołądka. W akcie desperacji namawia swojego przyjaciela Matta, by ten podając się za autora książki, oczarował  wszystkich wdziękiem i erudycją, zyskał przychylność mediów i uczynił z jego powieści bestseller.

Klasyczna komedia pomyłek Seymoura Blickera porywa widzów do elitarnego światka nowojorskiej branży wydawniczej, gdzie udział w popularnym programie telewizyjnym liczy się o wiele bardziej niż pozytywne recenzje krytyków, a umiejętność błyszczenia w świetle reflektorów znaczy więcej niż talent.

„Nie książka zdobi człowieka”, jak na farsę przystało, serwuje widzom dowcipne dialogi, nieoczekiwane zwroty akcji i zaskakujące zakończenie. Czasem bowiem okazuje się, że największą „siłę przebicia” ma ktoś, po kim się tego najmniej spodziewasz, na przykład twoja własna narzeczona.

for. Agencja AKPA